This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przepisy gry - Zamojskie Ligi Ludowych Zespołów Sportowych

Idź do spisu treści

Menu główne:

Przepisy gry

Archiwum > Sezon 2013/2014 > Halowa piłka nożna

Przepisy gry
Zamojskiej Ligi Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w Halowej Piłce Nożnej oraz rozgrywek „Piłkarska Kadra Czeka”
                                                              
Poniższe zasady są modyfikacją przepisów gry w futsal i nie naruszają  ich pryncypiów. Przepisy zmodyfikowano dla potrzeb Ligi.Art. I - Ilość zawodników

Zespoły przystępują do gry w składach pięcioosobowych (bramkarz + 4 zawodników w polu). Drużyna w meczu liczy maksymalnie 12 zawodników. Niedopuszczalny jest udział w drużynie zawodników spoza 12-osobowego składu podanego przed rozpoczęciem meczu. Podczas całego spotkania można dokonać  dowolnej ilości zmian. Zmiany muszą być dokonywane w odpowiednim miejscu, tj. "w strefie zmian", przy czym zawodnik wchodzący na boisko może włączyć się do gry dopiero wtedy, gdy zawodnik schodzący opuści pole gry. Zawodnik, który został zmieniony może powrócić na boisko jako zmiennik następnego gracza. Bramkarz może zamienić się z zawodnikiem z pola w strefie zmian pod warunkiem, że ubiór zawodnika (bramkarza) będzie się różnić od ubioru pozostałych zawodników. Zmiany "w locie" zawodników (z wyłączeniem bramkarza) nie wymagają przerwy w grze i zgody sędziego. Zmiana bramkarza wymaga przerwy w grze. Drużyna musi rozpocząć spotkanie w co najmniej  4 ( cztero ) osobowym składzie (w tym bramkarz). Jeżeli w wyniku wykluczeń lub innych zdarzeń w zespole pozostanie mniej niż 3 zawodników, mecz należy zakończyć. W sytuacji gdy podczas "lotnej" zmiany zawodnik rezerwowy wejdzie na boisko zanim zmieniony zawodnik całkiem opuści pole gry, to sędzia przerywa grę, udziela zawodnikowi wchodzącemu napomnienia ( żółta kartka ), a grę wznawia rzutem wolnym pośrednim z miejsca gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry. Jeżeli podczas "lotnej" zmiany zawodnik zmieniający wejdzie na boisko lub zawodnik zmieniany zejdzie z boiska w miejscu poza "strefą zmian" to wówczas sędzia nie przerywa gry, lecz w najbliższej przerwie udziela winnym zawodnikom napomnienia ( żółta kartka ).

Art. II - Ubiór zawodników

Zawodnik nie może mieć na sobie podczas gry niczego, co mogłoby w jakikolwiek sposób zagrażać bezpieczeństwu innych zawodników (zegarek, łańcuszek itp.). Standardowe wyposażenie zawodników to koszulka, spodenki, skarpety i obuwie. Obuwie sportowe jedynie z jasną, miękką podeszwą( typowe do gry na hali sportowej ).

Art. III – Sędziowanie

Do prowadzenia zawodów powinno być wyznaczonych dwóch sędziów. Uprawnienia sędziego i posługiwanie się prawem nadanym mu przez Przepisy Gry, rozpoczynają się z chwilą wejścia na boisko.
Rozstrzygnięciom sędziowskim podlegają również przewinienia dokonywane podczas chwilowej
przerwy w grze oraz gdy piłka jest poza grą. Zawodnik rezerwowy również podlega władzy i jurysdykcji sędziego, niezależnie od tego czy bierze udział w grze czy też przebywa na ławce zawodników rezerwowych. Ta sama sytuacja dotyczy wszystkich zawodników po zakończeniu spotkania, aż do momentu opuszczenia przez sędziów obiektu na którym znajduje się boisko.
Rozstrzygnięcia sędziów dotyczące faktów związanych z grą, jak również i wyniku meczu są ostateczne.


Art. IV - Czas trwania gry

Czas trwania gry wynosi dwa równe okresy 15 – minutowe, przerwa po pierwszej połowie wynosi 2 minuty. Czas trwania meczu winien być przedłużony, aby umożliwić wykonanie ewentualnego rzutu karnego.
W systemie turniejowym ustala się czas jednego meczu do 10 minut bez przerwy.

Art. V - Rozpoczęcie i zakończenie gry.

Przed rozpoczęciem gry sędzia drogą losowania, poprzez rzucenie monetą, dokonuje wyboru połowy boiska lub prawa rozpoczęcia gry przez jedną z drużyn. Zespół, który wygrywa losowanie ma prawo wyboru połowy boiska, przegrywający rozpoczyna grę. Rozpoczęcie gry poprzedzone jest gwizdkiem sędziego, a piłka leżąca nieruchomo na środku boiska musi być zagrana do przodu przez zawodnika drużyny rozpoczynającej grę. Wszyscy zawodnicy muszą się znajdować na własnych połowach boiska, a zawodnicy drużyny nie rozpoczynającej gry muszą się znajdować w odległości co najmniej 3 metrów
od piłki. Piłka jest w grze w momencie gdy zostanie kopnięta i poruszyła się. Zawodnik rozpoczynający grę nie może ponownie zagrać piłki, zanim nie zostanie ona zagrana przez innego zawodnika.
O zakończeniu meczu decyduje zegar czasowy dając sygnał dźwiękowy, a w przypadku braku w / w zegara – sędzia prowadzący spotkanie. Jeżeli piłka jest w locie do bramki, a zegar czasowy dał sygnał do zakończenia spotkania – bramka nie jest uznana. Bramka jest zdobyta jedynie wtedy, gdy piłka całym swym obwodem przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i poprzeczką przed sygnałem dźwiękowym.

Art. VI - Jak zdobywa się bramkę

Bramka jest zdobyta jeśli piłka całym swym obwodem, po ziemi lub w powietrzu przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami lub poprzeczką i nie zawini przy tym jej zdobywca lub jego współpartner. Sędzia również uzna bramkę w sytuacji, gdy jej zdobycie poprzedziła niezgodna z przepisami interwencja zawodników drużyny broniącej ( przywilej korzyści ).
Bramka może być zdobyta bezpośrednio z: rozpoczęcia gry, akcji, rzutu karnego, rzutu wolnego bezpośredniego, rzutu z rogu.
Bramka nie może być zdobyta bezpośrednio z: rzutu od bramki, rzutu sędziowskiego, rzutu wolnego bezpośredniego jeżeli wpadnie do bramki wykonawcy, rzutu wolnego pośredniego, rzutu z autu, rzutu z rogu jeżeli wpadnie do bramki wykonawcy.


Art. VII - Gra niedozwolona i nie sportowe zachowanie

Rzutem wolnym bezpośrednim, który wykona drużyna przeciwna z miejsca przewinienia, winna być ukarana drużyna, której zawodnik ….. dokona jednego z niżej wymienionych przewinień :
-kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika,
-podstawia lub usiłuje podstawić nogę przeciwnikowi
-skacze na przeciwnika,
-atakuje (nawet barkiem) przeciwnika,
-uderzy, usiłuje uderzyć przeciwnika lub plunie na niego,
-popycha przeciwnika,
a także gdy:
-przytrzymuje przeciwnika,
-pluje na przeciwnika
-za pomocą wślizgu (nie dotyczy bramkarza w polu karnym) atakuje piłkę będącą w posiadaniu (lub usiłującego ją zagrać) przeciwnika,
-dotyka przeciwnika zanim przejmie piłkę,
-rozmyślnie dotyka piłkę ręką (oprócz bramkarza w polu karnym).
Gdy jednego z jedenastu w/w przewinień dokona zawodnik drużyny broniącej we własnym polu karnym, to jego drużyna winna być ukarana rzutem karnym, bez względu na miejsce położenia piłki pod warunkiem, że znajdowała się ona w grze.

Rzutem wolnym pośrednim ,który wykona drużyna przeciwna z miejsca przewinienia, winna być ukarana drużyna, której zawodnik dokona jednego z niżej wymienionych przewinień:
-podnosi zbyt wysoko nogę ( ponad biodro przeciwnika ),
-pochyla głowę zbyt nisko ( poniżej biodra przeciwnika ),
-w podskoku wysuwa nogę w kierunku przeciwnika,
-wykonuje nożyce przy przeciwniku,
-atakuje piłkę nogą wyprostowaną do przodu,
-wybija lub usiłuje wybić piłkę nogą z rąk bramkarza, względnie robi to głową, gdy bramkarz trzyma piłkę przy piersi,
-………utrudnia bramkarzowi wprowadzenie piłki do gry,
-rozmyślnie przeszkadza przeciwnikowi w poruszaniu się (bez zamiaru zagrania piłki),
-będąc bramkarzem i znajdując się na własnym polu karnym przytrzymuje piłkę rękami dłużej niż 4 sekundy,
-będąc bramkarzem i znajdując się na własnym polu karnym złapie w ręce piłkę podaną nogą przez partnera z drużyny,
-będąc bramkarzem złapie piłkę w ręce po podaniu przez partnera z rzutu z autu,
……………..
Jeżeli w/w przewinienie miało miejsce w polu karnym drużyny broniącej, to rzut wolny pośredni należy wykonać z linii pola karnego, najbliżej miejsca przewinienia.

Sędziowie mają prawo do przydzielania zawodnikom kar minutowych ( 1, 2, 3 min.) za zachowania niegodne sportowca wedle własnych interpretacji.

Zawodnik powinien być ukarany karą napomnienia ( żółta kartka ) w sytuacji gdy dopuści się jednego z niżej wymienionych przewinień :

-jest winny niesportowego zachowania
-słownie lub czynnie wyraża niezadowolenie,
-uporczywie narusza przepisy gry,
-opóźnia wznowienie gry,
-nie zachowuje wymaganej odległości przy wznowieniu gry rzutem rożnym, rzutem wolnym, rzutem z autu lub rzutem od bramki,
-wchodzi lub powraca na boisko bez zgody sędziego lub narusza procedurę zmian,
-rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego.

Zawodnik musi być ukarany karą wykluczenia ( czerwona kartka ) w sytuacji gdy dopuści się jednego z niżej wymienionych przewinień:
-otrzymuje drugie napomnienie (ż.k.) w tym samym meczu,
-popełnia poważny, rażący faul,
-zachowuje się gwałtownie, agresywnie
-pluje na przeciwnika lub inną osobę,
-zachowuje się wybitnie niesportowo,
-używa ordynarnego, obelżywego, znieważąjącego języka,
-pozbawia drużynę przeciwną bramki lub oczywistej szansy jej zdobycia popełniając przewinienie karane rzutem wolnym lub rzutem karnym.

Wykluczenie zawodnika z gry (czerwona kartka) sprowadza się do 4 minutowego osłabienia drużyny.

Zawodnik wykluczony, nie może powrócić do gry w tym samym meczu ani zajmować miejsca na ławce rezerwowych ani przebywać w sąsiedztwie pola gry. W miejsce zawodnika wykluczonego, do gry po upływie 4 minut może wejść zawodnik rezerwowy o ile wcześniej jego drużyna nie straciła bramki i pod warunkiem otrzymania zgody od sędziego czasowego.
W przypadku:
-gdy 5 zawodników gra przeciwko 4 zawodnikom i zespół z większością ilością zawodników zdobędzie bramkę, to zespół z 4 zawodnikami może uzupełnić skład,
-gdy obydwa zespoły mają po 4 zawodników i padnie bramka to żaden z zespołów nie uzupełnia swojego składu
-gdy 5 zawodników gra przeciwko 3 zawodnikom lub 4 zawodników gra przeciwko 3 zawodnikom to po zdobyciu bramki przez zespół z większą ilością zawodników, zespół z 3 zawodnikami może uzupełnić swój skład tylko o jednego zawodnika,
-gdy obydwa zespoły mają po 3 zawodników i padnie bramka to żaden z zespołów nie uzupełnia swojego składu
-w każdym przypadku jeżeli bramkę zdobędzie zespół z mniejszą ilością zawodników, to gra toczy się dalej bez zmiany ilości zawodników.

Art. VIII - Rzut wolny

Rzuty wolne dzielą się na bezpośrednie i pośrednie.
Rzut wolny bezpośredni umożliwia bezpośrednie zdobycie bramki przez zawodnika który jest wykonawcą rzutu (piłka nie musi być dotknięta przez innego zawodnika).
Rzut wolny pośredni umożliwia zdobycie bramki tylko wtedy, kiedy piłka zanim wpadnie do bramki zostanie dotknięta lub zagrana przez innego zawodnika poza wykonawcą rzutu.
Jeżeli piłka po prawidłowo wykonanym rzucie wolnym spoza własnego pola karnego, nie dotknięta przez innego zawodnika oprócz wykonawcy rzutu wpadnie do jego bramki, to gra zostanie wznowiona rzutem z rogu. Jeżeli z prawidłowego wykonanego rzutu wolnego pośredniego, piłka bezpośrednio wpadnie do bramki przeciwnika, to gra zostanie wznowiona rzutem od bramki.
Podczas wykonywania rzutu wolnego zawodnicy drużyny przeciwnej mają obowiązek znajdować się co najmniej 5 metrów od piłki do czasu aż znajdzie się ona w grze tzn. do momentu, gdy leżąca nieruchomo piłka zostanie kopnięta przez wykonawcę rzutu i poruszy się. Za przekroczenie tego przepisu winny zawodnik otrzymuje karę indywidualną a rzut powtarza się.
Wykonawca rzutu nie może zagrać powtórnie piłki zanim nie zostanie dotknięta przez innego zawodnika. Za przekroczenie tego przepisu drużyna przeciwna otrzymuje rzut wolny pośredni.

Po przerwaniu gry gwizdkiem na wskutek faulu, w sytuacji korzystnej dla drużyny poszkodowanej, sędzia może zezwolić na wykonanie rzutu wolnego bez sygnału gwizdkiem, pomimo nie zachowania przepisowej odległości od piłki przez zawodników drużyny przeciwnej ( przywilej korzyści ). W przypadku nie wykonania rzutu w sposób niezwłoczny, sędzia zarządza wykonanie rzutu „na gwizdek”.
Prawo wykonania rzutu wolnego "na gwizdek" w sytuacji reklamowania nieprawidłowej odległości od piłki zawodników drużyny przeciwnej, przysługuje tylko i wyłącznie zespołowi wykonującemu rzut wolny. W przypadku wykonania rzutu wolnego zarządzonego na prośbę wykonawcy „na gwizdek” przed daniem sygnału przez sędziego, rzut powtarza się a winny zawodnik otrzymuje karę indywidualną.
Jeżeli drużyna wykonuje rzut wolny dłużej niż 5 sekund ( liczone od gwizdka sędziego ), to wówczas sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.

Art. IX - Rzut karny

Rzut karny dyktuje się za przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim, popełnione przez drużynę broniącą w obrębie własnego pola karnego. Rzut karny wykonuje się z punktu karnego, znajdującego się w odległości 6 metrów od linii bramkowej.

Podczas wykonywania rzutu karnego wszyscy zawodnicy muszą znajdować się w obrębie boiska, poza polem karnym, za punktem karnym i w odległości co najmniej 3 metrów od punktu karnego ( z wyjątkiem bramkarza drużyny broniącej i wykonawcy rzutu). Bramkarz drużyny broniącej musi pozostać na własnej linii bramkowej, pomiędzy słupkami, twarzą do wykonawcy aż do momentu, gdy wykonawca rzutu zagra piłkę. Piłka w momencie wykonania rzutu karnego musi leżeć nieruchomo w punkcie karnym a wykonawca rzutu musi być właściwie zidentyfikowany. Wykonanie rzutu karnego musi być poprzedzone gwizdkiem.

Art. X - Rzut z autu

Jeżeli piłka całym swoim obwodem na ziemi lub w powietrzu przekroczy linię boczną boiska, to sędzia nakazuje wznowienie gry rzutem z autu. Rzut z autu wykonuje się nogą ,w momencie wprowadzania piłki do gry wykonawca rzutu musi mieć umieszczone stopy przy linii bocznej boiska a piłka musi leżeć
nieruchomo na linii lub dotykać jej. Piłka jest w grze gdy kopnięta przez wykonawcę poruszyła się i pozostaje na boisku. Zawodnicy drużyny przeciwnej muszą się znajdować w odległości 3 metrów od miejsca, z którego wykonywany jest rzut z autu.

Z rzutu z autu nie można zdobyć bramki bezpośrednio.
W sytuacji gdy :
-piłka zostanie wprowadzona w sposób nieprawidłowy ( poza linią boczną  - z boiska) rzut z autu wykonuje zawodnik drużyny przeciwnej,
-wprowadzenie piłki do gry odbyło się z innego miejsca niż punkt, w którym piłka wyszła poza linię boczną to rzut z autu wykona zawodnik drużyny przeciwnej,
-zawodnik nie wykona rzutu z autu w ciągu 4 sekund, licząc od momentu w którym jego wykonawca wszedł w posiadanie piłki to wówczas rzut z autu wykona drużyna przeciwna,
-zawodnik wykonujący rzut z autu zagra ponownie piłkę zanim zostanie ona dotknięta lub zagrana przez innego zawodnika, to sędzia przyznaje drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni z miejsca, w którym zawodnik po raz drugi zagrał piłkę,
-po zagraniu piłki z autu przez wykonawcę do własnego bramkarza, złapie on piłkę do rąk to sędzia przyzna drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni z linii pola karnego najbliżej miejsca przewinienia
-jeżeli piłka przypadkowo uderzy w sufit, lampę, lub szkielet hali grę wznawia się rzutem z autu przyznanym drużynie przeciwnej z miejsca przecięcia linii bocznej boiska z linią prostopadłą do niej biegnącą pod miejscem, gdzie piłka uderzyła.

Art. XI - Rzut od bramki

Jeżeli piłka całym swoim obwodem przekroczy na ziemi lub w powietrzu linię bramkową z wyłączeniem części zawartej pomiędzy słupkami i pod poprzeczką i była zagrana ostatnio przez zawodnika drużyny atakującej, to sędzia nakazuje wznowienie gry rzutem od bramki.
Rzut od bramki wykonuje bramkarz stojący w obrębie własnego pola karnego, wprowadzając ręką piłkę
do gry. Piłka jest w grze gdy znajdzie się poza polem karnym.
W sytuacji gdy:
-rzut od bramki nie zostanie wykonany w ciągu 4 sekund, licząc od momentu w którym bramkarz wejdzie w posiadanie piłki, to sędzia przyznaje rzut wolny pośredni drużynie przeciwnej, który wykonany zostanie z linii pola karnego,
-bramkarz w każdej sytuacji w której posiada piłkę ma 4 sekundy na oddanie piłki,
-jeżeli po wykonaniu rzutu od bramki, bramkarz ponownie dotknie piłki, która opuściła pole karne lecz nie została zagrana przez innego zawodnika, to sędzia przerywa grę i dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej w miejscu przewinienia (podwójne zagranie),
-podczas wykonywania rzutu od bramki ,gdy piłka nie wyszła poza pole karne czyli znajduje się w obrębie pola karnego i zostanie jeszcze raz dotknięta przez bramkarza lub zawodnika drużyny wykonującej rzut od bramki lub przeciwnika to rzut od bramki należy powtórzyć
Art. XII - Rzut z rogu

Jeżeli piłka całym swoim obwodem przekroczy na ziemi lub w powietrzu linię bramkową z wyłączeniem części zawartej pomiędzy słupkami i pod poprzeczką i była zagrana ostatnio przez zawodnika drużyny broniącej, to sędzia nakazuje wznowienie gry rzutem z rogu. Rzut z rogu wykonany jest z punktu przecięcia się linii bocznej z linią bramkową. Podczas wykonywania rzutu z rogu piłka musi leżeć nieruchomo w punkcie rożnym a zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się co najmniej 3 metry od miejsca z którego wykonywany jest rzut z rogu. Z rzutu z rogu można zdobywać bramkę bezpośrednio.

W sytuacji gdy:
-rzut z rogu zostanie wykonany w sposób nieprawidłowy, to należy go powtórzyć,
-rzut z rogu nie zostanie wykonany w ciągu 4 sekund, licząc od momentu gdy zawodnik wykonujący rzut rożny wejdzie w posiadanie piłki, to sędzia przyznaje drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni, który zostanie wykonany z punktu wyznaczającego rzut rożny,
-zawodnik wykonujący rzut z rogu zagra ponownie piłkę, zanim zostanie ona zagrana przez innego zawodnika, to sędzia przerywa grę i przyznaje drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni, który zostanie wykonany z miejsca, gdzie wykonawca rzutu rożnego ponownie zagrał piłkę.

SANKCJE KARNE (Wymiar kary)

Dla zawodników ukaranych karami indywidualnymi w postaci napomnień (ż.k) oraz wykluczeń (cz.k)

Zawodnik pauzuje jedną kolejkę spotkań  (następny mecz w systemie turniejowym) za otrzymanie czerwonej kartki w poprzednim meczu w którym otrzymał karę.

Zawodnik pauzuje jedną kolejkę (mecz) za trzecią żółtą kartkę która otrzymał w toku rozgrywek, a następnie za piątą, siódmą, dziewiątą, itd. otrzymane w toku rozgrywek.

Kara zakazu gry w 2 (dwóch) lub więcej spotkaniach: decyduje o tym Zarząd Ligi na podstawie opisu sędziego oraz świadków zdarzenia.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany wymiaru kary dla winnego zawodnika w sytuacji gdy nastąpią dodatkowe okoliczności : zawodnik po otrzymaniu kary wykluczeń (cz.k.),znajdując się poza boiskiem ( po opuszczeniu ławki zawodników rezerwowych) w dalszym ciągu zachowuje się w
sposób wybitnie nie sportowy lub zaistnieją trudności w zakwalifikowaniu przewinienia do odpowiedniego punktu niniejszego artykułu. Powyższe kary zawarte w pkt. 1 – 4 obowiązują w najbliższych spotkaniach swojej drużyny.UWAGA WAŻNE !
Jeżeli drużyna nie zgłosi się na mecz w wyznaczonym czasie (czas oczekiwania 5 minut) bez podania uzasadnionego ważnymi względami powodu, zawody zostaną zweryfikowane przez Organizatora jako przegrane (3:0) na niekorzyść drużyny która nie stawiła się na mecz.
Jeżeli drużyna nie zgłosi się na mecz w wyznaczonym czasie dwa razy bez podania jw. powodu, organizatorzy mają prawo do usunięcia drużyny z Ligi a drużynom które nie grały z usuniętą drużyną zostanie przyznany wynik (3:0), wyniki rozegranych wcześniej meczy z tą drużyną zostają zachowane.

 
Strona główna | Halowa Piłka Nożna | Siatkówka | Galeria | Do pobrania | Archiwum | Ogólna mapa witryny
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego